Welcome to Sofia Art Galleries !
Here you’ll find a detailed presentation of leading art galleries and museums in Sofia, Bulgaria.
Art Galleries and Museums
(random choice)
Exhibitions & Events
(current and upcoming exhibitions)
Галерия Аросита
представя
Пенко Гелев и Сотир Гелев
НИКОДИМЕ, ТОВА ЛИ Е ВСЕЛЕНАТА?
1 юни, 16 часа - 4 юни, 19 часа
От 1 до 4 юни ще представим втората книга за козаря Никодим и неговият приятел Козелът.
Заглавието на книгата е „Никодиме, това ли е Вселената?“ от Пенко Гелев и Сотир Гелев.
Премиерата ще бъде съпътствана от изложба с рисунките на Пенко Гелев и ще продължи четири дни.
Започваме на 1 юни (четвъртък) от 16 часа. Ще сме там всеки от следващите три дни от 14 до 19 часа.
Книгата с 39 цветни илюстрации и суперобложка ще може да си купите за 10 лв.
Оригиналните принтове на рисунките, подписани от автора, ще са също по 10 лв.
Има и двайсетина рамкирани илюстрации, които ще струват по 30 лева.
(тиражът на принтовете е ограничен и най-вероятно няма да стигне за всички!).
Заповядайте, ще сме там! Ще ни бъде приятно да се видим и да си побъбрим!
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
- Likes: 1
- Shares: 1
- Comments: 0
НАЦИОНАЛНАТА ГАЛЕРИЯ
и
БЪЛГАРСКИЯТ ФОНД ЗА ЖЕНИТЕ
представят
ИГЛИ В КУПА СЕНО
30 май – 16 юли 2023
Откриване на 30 май, вторник, 18.00 часа
Двореца, пл. „Княз Александър I“ №1
Художнички: Боряна Петкова и Искра Благоева, Боряна Росса, Зелика Шога, Катя Димова, Красимира Буцева, Моника Попова, Наталия Йорданова, Неда Миланова, Оксана Казмина, Райна Тенева, София Грънчарова, nada ree.
Кураторка: Светлана Куюмджиева
Визия: Виктория Стайкова
Изложбата представя резултатите от отворената покана на Фонда за артистични проекти на жени през 2022. Авторките и техните концепции са селектирани сред над 200 проектни предложения в конкурса от жури в състав: Светлана Куюмджиева, Даниела Радева, Стефка Цанева, Маргарита Доровска, Гергана Куцева, Добромира Терпешева и Росена Иванова.
Поканени да отговорят на състоянието на извънредност, изпитание и спешност в нашето съвремие, художничките реагират с различна сила, характер, почерк и с голяма доза откровеност. Контрастите и сходствата помежду им в избора на медии, тяхната прямота, обръщането към себе си, споделянето на лични истории, преживявания и спомени създават обща атмосфера на емпатия и взаимност.
Това, което ги свързва, е разобличаването на стереотипите за ролята и мястото на жената в обществото. Свързва ги и иглата като инструмент, който повечето от тях са избрали, но също и като нарицателно за онзи патриархален образ на жената с ръкоделието в ръце, вкоренен в съзнанието на поколения наред, на който те се противопоставят.
Историята на иглата е като историята на жената, както немалко феминистки теоретици потвърждават. Но тя не следва определена линеарност, а е двойнствена и противоречива, едновременно история за изолация, успокоение, уединение, но и за общуване със света и противопоставяне. Иглата е знакът на умението, което се предава в семейството от бабата и от майката, знанието за това да си жена, естественото влечение към топлотата на текстила и на близкото общуване. Процесът на бродиране и на съшиване е разказване на истории. В него е събрано цялото търпение при свързване на нишките и предаването на спомени и послания. Иглата – като средство за създаване и за поправка на нещата, като един от образите на уюта, на детския спомен – е крехка, но бодяща.
Проектът на Фонда за aртистични проекти на жени е подкрепен финансово от Вероника Пунчева, Фондация „Лъчезар Цоцорков“, Legrand, Ubisoft, ALD Automative, а логистично – от Института за съвременно изкуство – София и галерия „Credo Bonum“. Домакин на откриващото събитие е Freixenet.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия НЮАНС
представя
Яна Любенова
“Силата на корена”
живопис
30 май - 18 юни 2023 г.
За първи път в пространството на галерия Нюанс ще ви срещнем с творчеството на художничката Яна Любенова, която ще представи серия от картини, обединени от заглавието “Силата на корена”. Като млад и космополитен човек, Яна е пътувала много из света и всяко едно място, което оставя отпечатък у нея, тя пресъздава в картините си. Разбира се, част от произведенията са от България и представят един красив спомен за страната ни, когато сме далече от нея, напомняйки ни всъщност за силата на корена.
“Изложбата "Силата на корена" е посветена на Българите в чужбина. В днешно време всички имаме приятели и роднини, на които им се е наложило да заминат. Дали заради кариерно развитие или по-добър живот за семейството и децата. Много от тези хора, обичат родината си и често си мислят за нея. Българите имаме много силна връзка със земята си, както дървото пуска корени в пръстта. В главите ни често се прокрадва някоя мелодия от гайди или стара българска песен. Аз също съм живяла в чужбина и ми е пределно познато чувството на самота, въпреки всички други удобства.
В тази изложба съм нарисувала места от различни държави, които съм посещавала и които по някакъв начин са ми "намигнали", за да ги запомня. На някои от картините са добавени традиционни и хумористични български елементи, като символ на българите във всяка точка на света. До други има откъси от популярни български песни или стихове. Също така има и няколко произведения, които показват защо обичаме родината си. Картините са рисувани през различни години, в момент, в който съм била впечатлена от даденото място. Една част са създадени специално за тази изложба. Желанието ми беше, когато човек разглежда тази експозиция, с лекота да се пренася през различни държави и градове. Да преживява експлозия от цветове или спокойствието на тоновете, екзотика, романтика и накрая, да се завърне у дома. Тази изложба е едно послание към всички хора, които са принудени да живеят далеч от близките хора, бабините манджи, миризмата на печени чушки през септември, игрите на криеница с комшийските деца, красивото ни море и величествени планини. Всеки усеща родината по различен начин, но Силата на корена никога няма да отслабне.”
Яна Любенова
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия "HERITAGE"
представя
СТАНИСЛАВ КЪНЧЕВ
самостоятелна изложба живопис
"ЛЯТО"
от 30 Май до 03 Юни 2023 г.
Куратор на изложбата е Веселина Жикел.
Откриването ще се проведе на 30 Май (вторник) от 19:00 часа в Галерия "HERITAGE", ул. “Раковски” №68.
Работното време на Галерия "Heritage" е от15.00 часа до 19.00 часа.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Gallery 88 Kamen Popov
представя
Валентин ТОПАЛОВ (живопис)
Илия ИВАНОВ (скулптура)
1 юни - 10 юли 2023 г.
Откриване: 1 юни, четвъртък - 19 часа, ул. "Богатица" 25, София
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия АРТЕ
представя
ЙОРДАН КАЦАМУНСКИ /1943-2015/
80 години от рождението
изложба живопис
30 май – 13 юни 2023
Откриване на 30 май /вторник/ от 18.00 часа
„Дълбоко хармоничен и изтънчен до болезненост, светът на Йордан Кацамунски е солиден и структурен в деликатната си, ненатрапчива пластичност, постигнат като някаква неръкотворна материя, благословена от душата на създателя. Живопис, която започва като че ли отвъд реалното – там където завършва определеното и започва духовното. Във време, в което деликатните чувства не са на мода, Йордан Кацамунски успя да запази и съхрани вродената си душевна чистота, превърна болката в красиво човешко усилие, нощта – в пространство на духа, картината – в тишина, която има всичко – и вик, и сподавен стон, недоизказани истини, безкрайни бездни и много, много човечност. /Акад. Светлин Русев, март 2013/
„Всеки божи ден, рано сутрин, след чаша силно и ароматно кафе Кацамунски започва своето дело на обикновен работник. Пласт подир пласт, отвътре на вън, по законите на вътрешното си усещане, той създава един странен и неповторим образен свят на деликатни и неуловими състояния. Пространството и времето са сякаш застинали в някаква друга реалност. Природата, в своята условност, се превръща в емоционална вселена, в която живописната материя приема собствен порядък.
Когато гледам картините му, добивам чувството за пантеистична цялост. Но само изкушените в занаята знаят, колко трудно се постига простотата. Какво е усилието, дисциплината на духа, дори ако щете чисто физическото време, необходимо за организиране на живописното пространство. При Данчо това е бавен, последователен и упорит процес на изграждане, за да достигне до онзи необясним етап, в който платното се превръща в територия на духа. Място, където цветът е функция на сложни тонални вибрации, където „парчетата“ светлина организират пространства, населени със странни сенки на фигури, приличащи на видения от въображаем свят. Където клоните на дърветата обгръщат въздуха, създавайки усещане за движение и обем на духовни енергии.....
Тази живопис е поетична и красива, но до нея се достига трудно, защото носи истини, пътят до които изисква определено нравствено и естетическо усилие.“ /проф. Ивайло Мирчев/
Такъв е спомена ни за Кацамунски – фин и вглъбен, художникът като в унес рисува, докато обитава други духовни селения. Живописта му те приковава и като на забавен каданс виждаш пейзажи, натюрморти, фигури..... Усещане за вечност.
По повод юбилея на художника /точно на 30 май се навършват 80 години от рождението/ успяхме да съберем близо 20 живописни платна. Една камерна изложба, но представителна извадка за творческия му път: от 80-те години на XX век, когато живописта му е по-конкретна, до последните години от живота му, с почти абстрактни „Съновидения“.
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия ИКАР
представя
БЛАГОТВОРИТЕЛНА ИЗЛОЖБА
"С очите си видях"
30 май - 23 юни 2023 г.
Откриване: 30 май 2023 г., 11:00 часа - ул. "Бачо Киро", 26-30
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия СТУБЕЛ
представя
ФИГУРАЛНО
Изложба живопис на Веселин Начев
29 май – 17 юни 2023
Куратор на изложбата е Филип Зидаров
Четвъртата изложба на Веселин Начев в Галерия Стубел не е просто продължение на предишните три. Тя дори не непременно е естествената следваща стъпка в неговата творческа хронология. Като придихание, като ауфтакт между обичайния ритъм, тази някак сънлива колекция от голи тела вероятно се опитва да спре времето за своя автор и за неговите реални или въображаеми модели. В тази експозиция има нещо недоразкриващо се, нещо мистично, дори готическо. Младостта и красотата са първите божествени дарове, с които всеки се разделя; те бързо отлитат, потъват в здрачните усои на спомените, превърнати в стоп-кадри на нещата от живота. Веселин Начев си играе с категорията неизбежност, превръща я в автономен елемент на естетиката си и на своята пластическа метафористика. Освен това, той я вплита в деконструктивния метод на живописта си, който остава и най-разпознаваемият етикет на неговата живопис от последните две десетилетия. Фигуралността на телесната физика в картините му е условна, присъствието е по-скоро въображаемо, те са много повече видение, отколкото даденост. Субектите на тези произведения не питат и не отговарят, не обясняват и не поучават. Те просто са. Остават същите. За разлика от всичко останало.
Филип Зидаров
Веселин Начев е роден през 1958 в Бургас, но живее и твори във Варна. Завършва живопис в Национална художествена академия през 1985.
Има над 30 самостоятелни изложби в България, Германия, Швейцария и Русия, сред които участие в Национални есенни изложби - Пловдив (2006, 2020), в софийските галерии Арт 36 и Стубел, варненските: Галерия 8, A&G Art Meeting, Градска художествена галерия и Галерия-музей Георги Велчев, в Галерия Бланкенезе, Хамбург.
Участва и в множество колективни изложби: Спорът за реалността - куратор Станислав Памукчиев (Галерия "Шипка 6"), Мащаби в социалното - куратор Илиян Лалев, (Градска художествена галерия, Велико Търново), Въздух - кураторски проект на Андрей Даниел, (Галерия "Шипка 6").
Носител е на редица награди, сред които Голямата награда за живопис на Алианц България (2016) и Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ (2019).
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less