Изложбите в София.
Информация за изложбите през тази седмица и месец. Избрани акценти от културния афиш на столицата.

Sofia Art Galleries
Арт Галерии в София - информация, адреси, актуални изло?
Галерия АРТЕ
представя
ДИМИТЪР КАЗАКОВ – НЕРОН
90 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО /1933-1992/
28.09.-10.10.2023
Вернисаж на 28.09. от 17,30 до 19,30 часа
„Рисунката – кройка на света“
Димитър Казаков-Нерон
С настоящата изложба галерия „Арте“ ознаменува 90-годишнината от рождението на една от най-легендарните личности в българското изкуство – Димитър Казаков-Нерон. Независимо от това, че неговото творчество придоби широка популярност и като че ли почти изчерпателна известност през годините, все още са възможни открития и до известна степен някои изненади.
Експозицията съдържа рисунки и пет произведения от т.н. от самия автор „Неронографика“ (всичко 35 творби), които демонстрират по-малко познати или съвсем неизвестни аспекти от яркото му дарование и прибавят нови щрихи и нюанси към труднообозримото му целокупно дело. Значителна част от показаното е от 60-те г. на миналото столетие.
Макар и камерна по характер, експозицията разкрива пред зрителите важни страни от формирането и от развитието на образното мислене на Нерон. Виждаме взаимодействията на различни по тип пластическите знаци (изящни линии, фини щрихи, деликатни цветни петна), свидетелстващи за едно разкъсвано от различни вътрешни, често противоречиви импулси и трескаво търсещо художническо съзнание. То се материализира в по-опростени и в по-сложни форми, във впечатляващо богатство от разнообразни композиционни и пространствени съотношения. Някои от опусите имат ескизен или по-импровизационен характер, други представляват напълно завършени художествени произведения, придобили необходимата органика и цялостност.
проф. д. изк. Чавдар Попов
На 22 юни се навършиха 90 години от рождението на Димитър Казаков и това стана повод за настоящата камерна експозиция в Галерия Арте. Твърде необятен и богат е светът на Казаков, затова ние решихме да се съсредоточим върху кратък и не толкова популярен отрязък от творческия му път. Връщаме зрителите назад към 60-те години на миналия век, когато Нерон е съвсем млад, изучава „Графика“ в ХА и владее рисунката смело и нежно - от теми за майчинството, семейството, жената и мира до автопортрети, буйни животни и еротични сцени. Изложбата съдържа рисунки, акварели и графики от частни колекции - така позната поредица на Галерия Арте „От колекции за колекционери“. Разказваме за ранното творчеството на Казаков, когато авторът формира собствена физиономия и стил. За него рисунката е „красотата на белотата, като кройка на света, като особено мнение, наречено лично усещане.... Хубавата рисунка е нежна песен, изящна и фина поетика на чувствата, тя не е симфония, но това не й пречи да ни въвежда във величествени състояния, в желанието да опознаем и обхванем света.“ /личен архив на художника, публикуван от Г. Шапкаров – „Знаци на моето аз“, 2008/
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
- Likes: 14
- Shares: 4
- Comments: 0
Галерия 88 Камен ПОПОВ
представя
Петър ПОПОВ (1925-1985)
изложба, живопис
28 септември - 19 октомври 2023
Откриване: 28. 09. 2023, четвъртък, от 18,00 часа - ул.Богатица 25, София
С мисъл за Петър Попов“
Сега, работейки в театъра, разбирам какво е била
живописта за баща ми – убежище, самота, суверенност и единствен изход – ама какъв!
Тогава се питам – как да балансирам обществената
си ангажираност и самотната работа – независима, тържествена, неподлежаща на закони и искания.
Ами жонглирайки между двете. Тази изложба е тайната градина на един сценограф от соца. Скоро се
зарових в архива на Русенската опера, където се
намират много от скиците на баща ми – редуване
на български композитори и класика. Чак на 50 е показал живописната си работа в цялост. На Раковска
125. Може би затова живописта му е толкова компактна, изведена, неразредена, лична и тайна, съвсем невписваща се в нищо. Той си е течение, сам си
е естетика, тих и правещ всеки ден. Общественикът, с вечните телефонни разговори, групата на
Русенските художници, комисията по градска среда,
театъра и приятелите, ние, с майка ми, книгите,
статиите, писанията и тайните любови, е отделял всяка сутрин за живописта. Ето работите,
които баща ми остави в ателието си.
Юли и Жос ги наредиха в своята
Галерия 88 Камен Попов.
Еслица Попова,
дъщеря на художника
Нисово, юли 2023 г.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
НАЦИОНАЛНАТА ГАЛЕРИЯ
представя
ИВАН КЬОСЕВ
Изкуството да изрисуваш книга
20 септември – 31 декември 2023
Квадрат 500, пл. „Св. Александър Невски“, ул. „19-ти февруари“ №1, етаж 4 - ново крило на сградата
Магично е изживяването да се докоснеш до писаното слово, но още по-вълнуващо е да го допълниш с рисунки. В изкуството на илюстрацията текст и образ вървят ръка за ръка, затворени между кориците на книгата.
Иван Кьосев (1933-1994) е сред емблематичните художници, посветили творческата си енергия и талант на илюстрацията, книжното оформление и шрифта. Роден в Бургас, той завършва Художествената академия в София със специалност „Илюстрация” през 1957 при проф. Илия Бешков. Иван Кьосев създава редица запомнящи се образи, останали запечатани в съзнанието на читателите от различни възрасти. В неговите илюстрации личи изключителна прецизност на изпълнението, афинитет към детайла, внимание към текста и богато въображение.
В някои от рисунките си много често художникът побира целия литературен текст в малкото по размери композиционно поле. По много деликатен и изкусен начин той преплита иконографски модели, детайли, въвличащи ни в описаната в текста епоха или пък закачливи атрибути, характерни за времето, в което са създадени илюстрациите. Цялото това многообразие е поднесено на любознателния читател в цвят или в черно и бяло по начин, по който той да усети удоволствието на илюстратора при създаването на неговите произведения.
Погледнати от дистанцията на времето, илюстрациите на Иван Кьосев са актуални и днес, носят мил спомен от отминало време и наслада от досега ни с литературните произведения.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЯ/
СОФИЙСКИ АРСЕНАЛ – МУЗЕЙ ЗА СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО
и
БЮРОТО НА Европейския парламент в България
представят
Съвременно изкуство в колекцията на Европейския парламент –
номинирани творби
20.09 – 22.10.2023
Бора Петкова, Боряна Венциславова, Даниела Костова, Елизабет Талауер,
Леда Ванева, Леда Старчева, Мария Налбантова, Марта Джурина,
Невена Екимова и Рада Букова
Откриване на 20 септември, сряда, 18.30 часа- САМСИ, бул. „Черни връх“ 2
Художествената колекция на Европейския парламент (ЕП) е създадена през 1980 по инициатива на Симон Вейл, първия председател на ЕП, избран чрез преки избори.
ЕП се гордее с културното многообразие на Европейския съюз и подпомага всички действия, насочени към утвърждаването му. Целта на колекцията е на европейско ниво да се развие традиционната за националните парламенти практика за закупуване и популяризиране на съвременни произведения на изкуството, представящи националните художествени постижения.
В продължение на повече от четиридесет години ЕП е придобил над 500 представителни произведения от държавите − членки на ЕС, поставяйки акцент върху млади обещаващи художници в началото на кариерата им. Колекцията на ЕП е обогатена и с повече от 120 дарения от националните парламенти и различни организации.
Благодарение на новоприсъединилите се към ЕС държави членки колекцията се разширява значително. През 2011 ЕП се сдоби с творби от България и Румъния. Първите постъпления от български художници бяха представени в Софийския арсенал – Музей за съвременно изкуство през същата година.
Сега ЕП и и неговото бюро в България организират селекция на нови постъпления за колекцията като се обръщат към независими експерти, както и към експерти от водещи културни институции.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия за съвременно изкуство HOSTGALLERY
представя
Втора международна изложба в една от най-новите галерии за съвременно изкуство в София – HOSTGALLERY
20 септември – 15 ноември, 2023 г.
Една от най-новите галерии за съвременно изкуство в София открива втората изложба от поредицата събития, озаглавени „GATEWAY“, с именити български и международни творци.
На 20-ти септември от 18:00 ч. в HOSTGALLERY, на бул. „И. Е. Гешов“ 102, можем да видим произведения на няколко впечатляващи артисти от Австрия и България.
Anna-Maria Bogner (AT/DE) представя site-specific инсталация, създадена специално за пространството на HOSTGALLERY.
Заедно с нея творбите си ще покажат няколко изключителни български художници от младата генерация: Викенти Комитски (BG, DE) с непоказвана серия голямоформатни колажи; Велизар Димчев (BG) с видео творба, като реплика към видеата в първата част на изложбата; Петър Чиновски (BG) с нова творческа посока – специално създадено за галерията видео, както и със серия знакови за него творби; Боян Аврамов (BG) – определящ себе си като „temporary artist“, с акустичен пърформанс, в който извлича неочаквани моментни звуци в галерийното пространство.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия Vivacom Art Hall Oborishte 5
представя
Евгения Тотева - Жени
"Златни години"
самостоятелна изложба
19 - 23 септември 2023г.
Официалното откриване ще се състои на 19.09.2023 г. от 19:00 ч. в Салонната зала на галерията
"Златни години" е не само името на изложбата, но и преживяване за зрялост, мъдрост и много красота. Хармония от цветове, много енергия и настроение се съчетават в изящни форми, линии и силуети в картините на авторката. Експресията в живописните платна, ярките контрасти и златни акценти насищат пространството с много хармония и ни поднасят една вълнуваща среща с нейното изкуство.
Изложбата „Златни години“ е символично представяне на творческия път извървян от Жени или, по-скоро, златната възраст на нейното лично и духовно израстване и преминаване през годините.
Всяка картина е създадена от авторката като самостоятелен символ и знак и представя света със завладяващо въздействие от цветове и форми, които провокират и докосват с емоционални внушения и духовни вибрации. В нейните творби различните колоритни решения преминават в деликатните преливания и неизменно провокират зрителя и го поставят в ролята на откривател и мечтател.
Посланието в изложбата „Златни години“ откриваме в наименованието на нейните картини „Любов“, „Чувство“, „Просветление“, „Спомени“, „Признание“, които са лични откровения, намерили изказ в поетични послания към света."
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия LITTLE BIRD PLACE
представя
Flexible Horizons
изложба на Франсиско Монтоя Касарес
Куратор Радослав Механджийски
20 - 28 септември 2023
Откриване: 20.09.2023 (сряда) – 18:00 – 21:00, ул."11-ти Август" 7, София
На пръв поглед произведенията на Francisco Montoya Cazarez може да изглеждат създадени „по детски“, с освободеност, настроение и хумор, характерни за въображение, ненакърнено от условностите на зрелия живот. Вглеждайки се обаче, забелязваме колко деликатни и комплексни са те. Изпълнени някак живописно, с уверения жест на творчески съзнаващ художник, тяхното визуално звучене е съвършено преднамерено. Достигането до подобно усещане за лекота, без да се напусне орбитата на изящното, изисква необикновено зрял усет към съвременната образност. Усет, който успява да твори без страх от детската радост, но и без опит да се заобиколят чисто художествените предизвикателства на времето.
Р. Механджийски
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия СТРУКТУРА
представя изложбата
HAPPY
Искра Благоева, Спартак Дерменджиев, Недко Солаков, Коста Тонев
Музикална композиция: Милен Апостолов
Куратор: проф. Йохан Густавсон
Помощник-куратор: проф. Камил Ван Минен
21 септември - 28 октомври 2023
Откриване: 21 септември, четвъртък, 18:00 - 20:00
Най-новата експозиция в галерия „Структура“ изследва човешките усилия и стремежи да се намери щастието и да се преследва пълноценен живот.
Всички ние просто искаме да бъдем щастливи!
Като част от дългосрочния проект „Гореща линия“, Мария Василиева отправя покана към шведския куратор Йохан Густавсон да изследва българската художествена сцена и да изгради изложба около своите открития. След задълбочено проучване, което включва многобройни срещи и посещения на ателиета на художници в София и Пловдив, Густавсон събира колекция от разнообразни произведения на изкуството, които се занимават с понятието за щастие и нашия, понякога болезнен, път към него. Изложбата изследва (с необходимата доза хумор) как всички ние се стремим да намерим щастието и сме готови да направим почти всичко, за да го постигнем. И все пак това усилие често води до разочарование, копнеж по нещата, които не са се сбъднали, и много въпросителни дали са могли да бъдат различни.
Вероятно щастието е свързано с това колко сигурни се чувстват хората в живота си. Но според последните доклади на Програмата за развитие на ООН шест от всеки седем души в света се чувстват несигурни! И колкото по-развита е една страна, толкова по-несигурни се чувстват хората. През 2023 г. за пръв път в историята младите хора ще растат с мисълта, че положението им е по-лошо от това на предишното поколение. И въпреки че факторите на развитието – грамотност, достъп до информация, продължителност на живота, намалена смъртност при раждане на деца и подобрени икономически позиции на милиони хора – са в положителна прогресия, хората по света се сблъскват със социален натиск, провалени правителства, войни, климатична криза, вълна от конспиративни теории и множество други проблеми, които поставят под въпрос чувството им за сигурност и удовлетворение.
***
Най-новата експозиция в галерия „Структура“ изследва човешките усилия и стремежи да се намери щастието и да се преследва пълноценен живот.
Всички ние просто искаме да бъдем щастливи!
Като част от дългосрочния проект „Гореща линия“, Мария Василиева отправя покана към шведския куратор Йохан Густавсон да изследва българската художествена сцена и да изгради изложба около своите открития. След задълбочено проучване, което включва многобройни срещи и посещения на ателиета на художници в София и Пловдив, Густавсон събира колекция от разнообразни произведения на изкуството, които се занимават с понятието за щастие и нашия, понякога болезнен, път към него. Изложбата изследва (с необходимата доза хумор) как всички ние се стремим да намерим щастието и сме готови да направим почти всичко, за да го постигнем. И все пак това усилие често води до разочарование, копнеж по нещата, които не са се сбъднали, и много въпросителни дали са могли да бъдат различни.
Вероятно щастието е свързано с това колко сигурни се чувстват хората в живота си. Но според последните доклади на Програмата за развитие на ООН шест от всеки седем души в света се чувстват несигурни! И колкото по-развита е една страна, толкова по-несигурни се чувстват хората. През 2023 г. за пръв път в историята младите хора ще растат с мисълта, че положението им е по-лошо от това на предишното поколение. И въпреки че факторите на развитието – грамотност, достъп до информация, продължителност на живота, намалена смъртност при раждане на деца и подобрени икономически позиции на милиони хора – са в положителна прогресия, хората по света се сблъскват със социален натиск, провалени правителства, войни, климатична криза, вълна от конспиративни теории и множество други проблеми, които поставят под въпрос чувството им за сигурност и удовлетворение.
***
Йохан Густавсон (р. 1978 г. В Стокхолм) е куратор и преподавател, живеещ в Хага, Нидерландия. Той е съдиректор/куратор на Експерименталното арт пространство 1646 (www.1646.nl), както и преподавател в Кралската академия за изкуства в Хага. Съосновател на Alternative Art Guide (www.alternativeartguide.com), The Hague Contemporary и ръководител на управителния съвет на Page Not Found (www.page-not-found.nl).
Густавсон е куратор на мащабните изложби Prospects на фондация на Мондриян от 2020-2024 г., които се организират във фабриката Van Nelle в Ротердам и съвместно с Art Rotterdam. Работил е като културен посланик на град Хага и е бил куратор на над сто изложби. Фокусът му е върху артистични практики, които се фокусират върху фикцията и хумора с цел да предизвикат диалог или да предложат алтернативни гледни точки. Идеята е, че фантазията е основен инструмент, който помага да си представим света по различен начин. Приемането и възхваляването на сложността, противоречието и парадокса като присъщи качества на човешкото съществуване, са от съществено значение за противопоставяне на преобладаващата рационалност и логика. И накрая, използването на игривостта и хумора е необходимо, за да се поддържа съзнанието отворено за различни предизвикателства.
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ и Гауденц Б. Руф.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Шегаджии!.... ама за чия сметка!
Галерия „Контраст“
представя
Красимира Дренска
„Моменти“
самостоятелна изложба
19 септември - 8 октомври 2023г.
Откриване: 19 септември, 18:30 часа
Приветствено слово ще произнесе г-жа Анелия Николаева - главен куратор
Българско изкуство, Национална галерия, София
Живеещата в Швейцария художничка Красимира Дренска – Вирц подрежда своята поредна изложба на родна земя в Галерия Контраст. Да припомним, че големите й изложби в СГХГ през 2013 и в НХГ през 2016 показаха нейното творчество в областта на графичните изкуства и авторската книга. В отличие от тогава, сега Красимира Дренска представя работата си с акварела от последните няколко години до днес. В салона на Галерия Контраст е подредила прецизна селекция от големи серии цветни композиции и черно-бели рисунки – 36 на брой, които продължават присъщите й търсения по посока на интелектуалната игра с предизвикателствата на пластичното пространство и неговите елементи. Абстрактните композиции в тази изложба са естествен резултат от живата реакция на художничката към окръжаващото ни. Зад сложно решените форми върху белия лист винаги стои конкретно преживяване, подтикнало към размисъл, към артистичен жест, стремящ се да проникне отвъд структурата на даден обект. Много от тези рисунки могат да се възприемат именно като опит за дисекция на видимостта. Красимира Дренска казва : „Цветовото пространство е подвластно само на собствените си, специфични закони, но те самите са подобни на онези, които наблюдаваме в света на растителността или в този на живите същества: растеж, сила, отмиране – тоест динамика. Когато художникът сполучи да даде видима форма на тази динамика и светлината започне да струи от картината, творбата се превръща в материално присъствие. Става и съд, метафорично съдържащ всичките тези негови изживени моменти“.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия DEPOO
(ул. Врабча 12, София)
представя
Liar Liar, pants on fire
Самостоятелна изложба на Сашо Виолетов
14 - 29 септември 2023
Откриване: 14.09, четвъртък / 18:30 ч.
Последната творба на Сашо Виолетов е замислена от чисто визуална гледна точка, като изследва интригуващия въпрос дали противоположният край на един постоянно разширяващ се обект в крайна сметка се слива със същия обект. Представлява ли той новост, приемственост или напълно отделна единица?
Концепцията, покълнала в творческия процес на Виолетов, се вглежда в трансформиращата природа на лъжата, която се разраства до монументални размери и в крайна сметка се превръща в неоспорима истина - сложен изходен код.
Виолетов обаче се въздържа да налага тази концепция открито, като отправя отворена покана към зрителите да се впуснат в собствена независима интерпретация на творбите му. Изложба предлага поучително преживяване в сферата на визуалното изразяване и теоретичните изследвания.
______________
Сашо Виолетов е роден през 1985 в София, където живее и работи. Завършва специалност Стенопис, бакалавърска (2015) и магистърска степен (2017) в Националната художествена академия в София. Специализирал е в Академията за изящни изкуства в Бреша, Италия (LABA) през 2013. През 2022 г e резидент в Cite des Arts в Париж.
Като артист работи в сферата на живописта, рисунката, смесената техника. Хуморът е ключов аспект в работата му, в която основен идеен генератор са снимки, филмови кадри, мислене наопаки, изречение от разказ, мисловни архетипи и др. миксирани с доза ирония.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Българският Антарктически Институт има удоволствието да ви покани на:
Ретроспективна изложба (2005-2023 г.)
АЛБЕРТО МОРАЛЕС
„На юг от юга, аржентинска Антарктика“
12 - 20 септември 2023 г.
Официално откриване на 12 септември, 18,00 ч.
Централно фоайе на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
НАЦИОНАЛНАТА ГАЛЕРИЯ
представя
ПОСЛАНИЯ
120 години от рождението на Златю Бояджиев
14 септември 2023 – 7 януари 2024
Под патронажа на г-н Румен Радев, президент на Република България
и с финансовата подкрепа на Министерството на културата
Откриване на 14 септември, четвъртък, 18.00 часа
Двореца, пл. „Княз Александър I” 1
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Институт СЕРВАНТЕС - София и Галерия АКАДЕМИЯ
представят
Пилар Долс (Испания)
„Занаятът на гравьора“
14-27 септември 2023 г.
Откриване: 14 септември 2023 г., 18 ч. - Галерия „Академия“, Ул. Шипка № 1, София
В рамките на събитията, предвидени по повод испанското председателство на Съвета на Европейския съюз и в сътрудничество с фондация „Кайша Кастело“, Институт Сервантес - София организира изложба на испанската художничка Пилар Долс „Занаятът на гравьора“.
Откриването ще се състои идния четвъртък 14 септември, от 18:00ч. в галерията на НХА и с присъствието на художничката Пилар Долс, както и експерта по изкуство Хуан Мануел Бонет, който ще представи изложбата.
Специално по този повод ще присъстват и мениджърът на фондация „Кайша Кастело“ – Леополдо Монфорт Ревертер, кураторът на изложбата и културен мениджър на фондацията – Алфредо Лопико и художникът и собственик на галерия – Рафаел Менесо, дошли от Испания по случая.
След събитието ще бъде организиран коктейл за всички присъстващи.
„Занаятът на гравьора“ представя четири десетилетия от гравьорското майсторство на Долс. Фокусът на творчеството ѝ винаги е върху социални теми като търсенето на свобода. Това е колекция от гравюри - резултат от продължителна работа, основана на простoта, строгост и символична стойност на всеобщите неща.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Гьоте-институт България
представя
Янис Шрьодер
ЕВРОПЕЙСКА ГРАНИЦА:
Изследване на лични географии
в българо-турската гранична зона
14 септември – 13 октомври 2023 г.
Откриване: 14.09., четвъртък, 16:00 – 18:30 ч.
Най-актуалната изложба в галерията на Гьоте-институт изследва постоянната промяна в значението на границата и геополитическата й рамка. Проектът на германския артист Янис Шрьодер рефлектира многопластовия контекст около българо-турската гранична зона през призмата на
видео инсталации, рисунки и фотографии.
Гьоте-институт България открива есенния сезон в своето галерийно пространство с художествено-изследователския проект на германския артист Янис Шрьодер. Изложбата „Европейска граница“, курирана от Радослав Механджийски, се занимава с историческото развитие на българо-турската гранична територия. Заповядайте на официалното откриване на 14-и септември, от 18:30 часа, на ул. „Будапеща“ 1.
В хода на историята на България и Турция се случват значителни териториални промени, затова, особено в граничната зона, се наблюдават дълбоки връзки и преплитания между двете страни. Недалеч от границата на Европа с Азия и на прага на Близкия изток, освен стратегическа военно-гранична зона, този район винаги е бил белязан от преминаването и срещите на хора, животински видове и стоки. Развитието на пограничната местност, постоянната промяна в значението на границата и геополитическата й рамка са оказали значително въздействие върху пейзажа и неговите жители. Същевременно, като външна и строго контролирана демаркационна граница на Европейския съюз, тя е сред най-натоварените в света, а значимостта й се разпростира далеч отвъд локалното.
Янис Шрьодер изследва този контекст по артистичен начин, поставяйки под въпрос своята роля, перспектива и привилегия. Съпоставяйки свои собствени и намерени изображения, звуци и текст, той създава лични географии, които се основават на интензивното му съпреживяване на локалната среда, общуването с местните и проучванията в библиотеки и архиви.
ЯНИС ШРЬОДЕР е художник, режисьор и фотограф, който живее в Берлин. В своите филми, фотография и инсталации той изследва трансформациите на жизнени пространства, пейзажа и околната среда, както и въздействието на тези трансформации върху човешките и нечовешките обитатели. Учи в училищата по изкуствата в Мюнстер и Женева, както и в Свободния университет в Берлин. В Училището по изкуствата в Женева работи като сътрудник в базираната на изследвания магистърска програма и участва в няколко художествени изследователски проекта.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
20 години галерия НОЙ !!!
УСЕЩАНЕ ЗА СОФИЯ
колективна изложба
14 - 28 септември 2023 г.
Участват: Кирил Божков, Паола Стоева, Любомир Арнаудов, Ваня Кръстева, Ралица Саръилиева.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия АРОСИТА
представя
ОБРАТНА РЕАЛНОСТ
B. A. I. L. A
БОРИС КОЛЕВ
14. 09 – 28. 09. 2023
Откриване : 14. 09, 18:00 ч.
Какво да прави един художник днес, в съвременния достатъчно объркан и същевременно глобализиран свят? Въпросът може да прозвучи твърде общо или дори абсурдно, но той изисква всеки път напълно конкретни отговори.
Борис Колев предоставя на публиката възможни решения, валидни за неговия живописен темперамент, за пластическия му мироглед и за неговата чувствителност. Преди всичко – да остане верен на себе си, да бъде майстор в своя занаят. Второ – да бъде ангажиран по отношение на социалното битие на изкуството. Разбирането за подобна позиция, разбира се, няма нищо общо с някогашната „ангажираност“ на идеологически впримчения художник. В условията на творческа свобода и на възможност за непринуден избор, това означава овладяване на широк простор за изява на собствените емоционално изживени и осъзнати позиции в изкуството.
В новите си картини авторът отдава предпочитание на размишленията, на тревогите и на предизвикателствата пред човека, по неволя ситуиран в самата сърцевина на противоречията на днешното общество. Като че ли все по-осезаемо подобни творчески импулси се превръщат в осъзнато кредо и в своеобразен компас, който насочва ръката на художника.
Персонажите в картините са непроницаеми, обвити в някаква меланхолична аура, вглъбени в себе си „затворени монади”, които не крачат, не жестикулират, не извършват някакво действие, не „разговарят” помежду си или със зрителя, а просто „са“. Карнавалното начало, знак за продължаващата „човешка комедия“, им придава едновременно деликатно внушен гротесков, но до голяма степен и неафиширан драматизъм.
Във време, когато очертанията между житейската и артистичната, художествената реалност все повече дифузират, когато цинизмът в обществото почти се е превърнал в норма на поведение, когато стихията на масовата култура все по-властно нивелира и релативизира стойностите, на художника сякаш не му остава нищо друго, освен да улавя по свой начин, подобно на чувствителна антена, някои от абсурдите и парадоксите, които постоянно съпътстват дните ни.
проф. д. изк. Чавдар Попов
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Успех! Пътувам на 14, но на 17 ще я погледна, задължително
Още от плаката ми хареса
Галерия МИСИЯТА
представя
ОБЕДИНЯВАНЕ НА ПРОТИВОПОЛОЖНОСТИТЕ
Изложба на Петър Г. Рей от Канада
13 септември – 29 септември, 2023 г.
Откриване: 13 септември, 2023, 18 ч.
Галерия "Мисията" представя самостоятелната изложба на Петър Г. Рей от Канада, озаглавена "Обединяване на противоположностите". Това е събитие, което ще ни запознае с експресивния свят и колоритно творчество на художника. Изложбата е от 13 септември до 29 септември 2023 г., а официалното откриване е насрочено за 13 септември, 2023 г., в 18:00 часа. Авторът е дарител на картина за Художествения фонд на МВнР.
Петър Рей (Peter G. Ray) е талантлив художник с богато творческо наследство. Той е завършил ВИТИЗ и в момента е базиран в Монреал, Канада. Сред произведенията му се откриват стихосбирки, пиеси и романи. През 2000 г. започва да се занимава с изобразително изкуство, а впоследствие участва в над 50 самостоятелни и групови изложби в Канада, САЩ, Франция и България. Американският изкуствовед д-р Кенуърд Мофет го нарича един от най-оригиналните съвременни художници.
Изложбата "Обединяване на противоположностите" разказва за творческия път на Петър Рей и как той успява да съчетае американския абстрактен експресионизъм и европейския сюрреализъм в своите произведения. За художника думата "Обединяване" има специално значение както в изкуството, така и в живота. Той описва своето творчество като съчетание на свободата и колоритността на абстрактния експресионизъм с техническите похвати на Барока, прозиращи в тъмните фонове, които чрез отразяването на светлината създават загадъчност и силно емоционално въздействие.
За мен импулсивната, екшън живопис на Рей потвърждава познатия ни от
столетия опит, че тъмнината не може да прогони тъмнината, това може да направи само светлината, ако я носиш и предаваш на другите. И се впуска в своето приключение – изследване на подсъзнателното, създавайки атрактивен и запомнящ се стил, от позицията на страстен почитател на „съвременния барок“.
Проф. Аксиния Джурова
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия АРТЕ
представя
ЛЮБЕН ГЕНОВ
Разпилени лица
живопис
от 12 до 26 септември 2023
откриване на 12.09. от 18,30 часа
Изложбата ще открие д-р Надежда Джакова
“Разпилени лица” е най-новата самостоятелна изложба на Любен Генов в София. Тя е продължение и разговор за новите произведения на автора, но и за развитието му като творец, връщайки ни 14 години назад към друга негова изложба – “Разпилени петна”.
Картините на Любен Генов са вихър от цвят и нюанс, тайнствени, магични и метафорично зрелищни в духа на информел. Създадени като че ли наведнъж, с бързина и категоричност, те все пак не губят стройната композиционна рамка и вътрешна организираност. Чрез жеста на повторяемост, в мултиплицирането на образи и ритмична тоналност Любен Генов достига до медитативен потенциал, необичайна и мистериозна логика.
В уютното пространство на галерия “Арте”, между цветните паравани и стени застават голямоформатните платна на Л. Генов, редом с няколко серии от съвсем малки картини. В тези двуизмерни светове състоящи се от цветни петна и разливания върху платното се прокрадва илюзия за нови пространства. Цветната повърхност се превръща във връзка между въображението на художника и обозримото, чието прекрачване води към скрити образи – тези на лица без черти, име и същност. Разпилените лица са безплътни, фрагментарни, едва загатнати.
Понякога картините му действат не като самостоятелни обекти, а като отрязъци от нещо голямо, част от пъзел, който е сглобяем единствено от неговия създател. Любен Генов подава сламка за разгадаването – в случая зад множеството петна се очертава глава, но зрителят не разпознава лице, чертите му остават неясни. Портретът при него не е портрет, пейзажът не е пейзаж. Авторът не дава ясен код за разчитане на картините му – импровизациите са много, решенията – също. Това, което остава за зрителя, е да последва интуитивно художника Любен Генов в най-новата му игра на цветове, ритми, форми и дисонанси.
д-р Надежда Джакова
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия НЮАНС
представя
Андрей Янев
“Общение”
живопис
12 септември – 01 октомври 2023 г.
За втори път художникът Андрей Янев открива есенния сезон на изложбите в галерия Нюанс. За разлика от първата си експозиция, в която Ви показахме колекция акварели, този път художникът ще представи творби с масло, акрил, графит.
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Успех!
Успехи
Галерия ИКАР
представя
ЮБИЛЕЙНА ИЗЛОЖБА
Страхил НАЙДЕНОВ
(1973 г. - 2021 г.)
мозайка, графика, скулптура
12 септември - 13 октомври 2023 г.
Откриване: 12.09.2023, 18 часа
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия LITTLE BIRD PLACE
представя
MADE IN ЛЕЩЕН 2023
12.09 - 17.09.2023
Откриване: 12.09.2023 (вторник) - 18:00 - 21:00
Резидентска изложба #2 на млади български визуални артисти
Ива Иванова,
Йордан Велков,
Мирела Караджова,
Стефка Бенишева
Яна Василева – Poppy
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less
Галерия СТУБЕЛ
представя
СЕНКИ
ВЕЛЧА ВЕЛЧЕВ
12 - 28 септември 2023
Вернисаж: 12 септември, 18 – 20 часа
Заглавието на изложбата подчертава деликатната символика, закодирана в представените творби. Силата на скритите послания ги изпълва до краен предел – характерна черта на всички артистични изяви на Велча Велчев.
„Сенки“ е път, труден за проследяване, тъй като основата на много от творбите е двуизмерна (тъкани, събрани от стари военни казарми, с цялото бреме, скрито в сенките на историите им), а върху тази канава художникът е подредил и здраво прикрепил дървени парченца – до 4000 на платно! – чиито леки изпъкналости хвърлят пулсиращи сенки – нежни, слаби, едва доловими - върху платно, просмукано от спомени и страдания.
Преди да се опитам да изследвам произхода на тези своеобразни произведения, бих искал да припомня „Линията на сянката“ на Джоузеф Конрад, в която главният герой, опознал себе си, успява да премине „линията на сянката“, разграничаваща младостта от зрелостта. Или както гласят стиховете на Андрес Санчес Робайна: „Само твоята сянка / тежи по-малко от теб / на земята“. И да завършим съизмерването с Джуничиро Танидзаки, който в прочутата си книга „Възхвала на сянката“ защитава нейната естетическа стойност, типична за усета към красивото в Япония и толкова далеч от каноничното концептуално ядро на Запада – поне до появата на постмодернизма.
Важно е да вземем под внимание всичко това, за да проследим Велча в пътуването му през паметта, а оттам и по пътя на изграждането на много личното му творчество. Художникът обръща поглед към едно свещено място в родния му Димитровград – чешма с жива вода, където хората оставяли всякакви предмети, завързани по дърветата наоколо (носни кърпи, колани, сутиени…). Тези предмети носели смисъла на оброчни дарове. Ала най-впечатляващият детайл, оставил трайна следа в съзнанието на твореца, е огромен къс варовик зад чешмата, изобилстващ с малки дупчици, много от които затъкнати с парченца резбовано дърво. Към тях били прикрепени парченца плат с изписани на ръка желания и молитви: този къс варовик приличал на стена на плача.
Така – по пътя на спомените – достигаме до творбите, които представляват сърцевината на настоящата изложба. Огромни платна с малки парчета дърво олицетворяват „стени на плача“ – утайки от животи и житейски намерения, следи от износени желания, амулети на илюзии, изгубени в хоризонта и изпепелени от отминаващото време. Това е, може би, изложбата с най-сакрално звучене, която Велча Велчев е създал през своя дългогодишен творчески път.Творбите, изпълнени със символика и памет, са съпроводени от впечатляващи тотеми – ръждясали, независимо че са направени от дърво – както колоните, така и малките фрагменти, пронизващи скулптурите. Платната представляват истински мозайки от желания и разочарования, точно както известната стена на плача.
Посредством творчеството, което увековечава призванието на концептуалния символизъм (запазена марка на автора) и, също така, чрез очевидната свързаност с Arte Povera на Янис Кунелис, изложбата „Сенки“ е великолепна проява на сакралното в изкуството – подход към онова, което остава извън обсега на науката и логиката и което само чрез изкуството и поезията човек може да зърне, при това съпровождан от опитен водач.
Велча Велчев се изявява именно като такъв – като медиум между двата паралелни свята, и го прави с изключително майсторство. В крайна сметка – казва ни той – сянката говори за това, което съществува от другата страна на светлината. Това, което я изпълва, е интуитивното, което тежи в настоящето, но то е невидимо в този свят, както и нишките, изтъкали паметта – същността на целия живот, който си струва да се живее.
Карлос ХОВЕР
... Виж още | See MoreВиж по-малко | See Less