Дискусия “Културно наследство в риск”, НДК – 20 октомври, 11 часа

Дискусия “Културно наследство в риск”, НДК – 20 октомври, 11 часа

Уважаеми колеги и приятели,

 

Имаме удоволствието да Ви поканим на дискусията „Културно наследство в риск”, която ще се проведе на 20 октомври, петък от 11:00 часа във фоайе НДК.  Ще бъдат обсъдени предложенията за промени в Закона за културното наследство, които бяха формулирани от експертите след дискусия през месец април тази година в галерия Credo Bonum.

Модератори на дискусията: Весела Ножарова и Ивелина Кючукова.

 

Дискусията се провежда на фона на изложбата „Прокуденият дух на траките”, представена от Фондация „Да спасим кромлеха в Старо Железаре” и фондация Credo Bonum, която показва съдбата на тракийския паметник. Тя гостува в НДК от 18 до 22 октомври по време на 49-тото изложение Стройко 2000.

„Прокуденият дух на траките” представя с информационни табла и фотоси в естествен размер нерадостната съдба на мегалитния паметник „Чолакова Могила” до с. Старо Железаре, недалеко от Хисаря.

Историята започва в начало на нашия век, когато екипът на археолога Георги Китов разкопава подмогилно съоръжение, което веднага буди интереса на учените: пред очите им се разкрива мегалитен паметник, съставен от 22 изправени камъка, наредени в безупречен кръг в диаметър от 7 м.

Д-р Китов определя подмогилното съоръжение, като „астрономическа обсерватория от VI век пр. Хр., свързана с наблюдение на небесните светила и определяне на времето през денонощието и през годината“. До тук откритието, обещава да се превърне в археологическа сензация, но на практика поставя началото на системно разрушаване и унищожаване на паметника до наши дни.

Въпреки огромното желание на гражданското общество, създало специално за целта фондация „Да спасим кромлеха в село Старо Железаре” за да се продължи прочуването, консервацията и социализацията на паметника, въпреки набраните средства, от няколко дарителски кампании, обекта е пред пълно унищожение.

Като глас в пустиня остават десетките писма и постъпки пред Министерство на културата, Националния археологически институт и музей и други отговорни институции, за отпускане на разрешения за археологически проучвания, консервация и реставрация на мегалитния паметник.

Проф. Диана Гергова: „Изложбата „Прокуденият дух на траките“ представя в детайли трудностите, пред които се изпречват обществото и специалистите, в желанието си да спасят и оставят за поколенията един от многобройните ценни, но разрушаващи се археологически паметници в България.И причината са колкото природните стихии, толкова повече стихиите на хаоса, създаден от самите нас чрез абсурдни закони, взаимноизключващи се правила, нарушени права, маргинализиран професионализъм и обърнати в обратен ред ценности.”